Revolúcia ukrytá vnútri: Objavte nové Nike PhantomVSN

Navrhovanie kopačky začína štandardne v skicári, ale na nových Nike PhantomVSN nie štandardného vôbec nič. Aby dizajnér Phil Woodman vytvoril niečo skutočne výnimočné, rozhodol sa pri navrhovaní kopačky ísť pospiatky. Výsledkom je model Nike PhantomVSN a nová konštrukcia, ktorú následne preberú aj ostatné modely značky Nike.

"Vyvinuli sme vnútorné mäkkú kopačku Quadfit, ktorá vyhovuje všetkým typom nôh, ale zároveň si zachováva svoj tvar a príliš sa nenaťahuje," hovorí Woodman. "Technológia Quadfit drží nohu pevne na mieste bez toho, aby bola obmedzená jej hybnosť."

Nike Phantom Vision

Technológia Quadfit podáva skvelé výkony, bez toho aby dochádzalo k prílišnému rozpínaniu a rozťahovaniu kopačky, ako k tomu dochádza u bežných tkaných materiálov. Štyri špeciálne osi vlákien sa poddajú hráčovej nohe a zároveň poskytujú dostatočnú oporu pri pohybe všetkými smermi. To je zaistené predovšetkým vďaka unikátnemu smerovaniu vlákien a vzdialenosťami medzi nimi - medzery medzi vláknami totiž pomáhajú rozložiť zaťaženie a zmierňujú trenie. Výsledkom je kopačka, ktorá sedí na neuveriteľné množstvo štruktúr chodidiel.

"Futbalisti boli zvyknutí nové kopačky lámať tak, aby na ich nohy sedeli, ale PhantomVSN je model, ktorý padne bez problémov a bez dodatočných úprav, priamo z krabice."

Ďalším na prvý pohľad skrytým prvkom v kopačkách PhantomVSN je systém Ghost Lace. Vylepšiť tradičné šnurovanie kopačiek znamenalo minimalizovať počet dotykov a vytvoriť konštrukciu, ktorá dokáže kopačku zašnurovať na jeden záťah. Šnúrky možno šikovne zastrčiť pre zabezpečenie jednotného a hladkého povrchu.

"Urobili sme obrovské množstvo výskumov, hovorili sme s hráčmi a analyzovali dáta v laboratóriu," vysvetľuje Woodman, "a výsledky hovoria jednoznačne v prospech šnurovaniu - aby sa prispôsobilo každému hráčovi."

Ďalšie skryté inovácie na kopačky PhantomVSN je Nike Flyknit na priehlavku, ktorý slúži k lepšej kontrole nad loptou. Vychádza z dát NSRL (Nike Sport Research Lab), týkajúcich sa kontroly lopty. "Trojuholník pokrýva povrch medzi tromi zásadnými kosťami v priehlavku. Ide o oblasť, ktorú náš výskum považuje za rozhodujúcu pre správnu kontrolu lopty, "hovorí Woodman.

V Nike PhantomVSN kopačkách hrá rad futbalistov medzi ktoré patrí napríklad Philippe Coutinho, Mallory Pugh, Kevin De Bruyne, Fran Kirby alebo Leon Goretzka.

Nike PhantomVSN